Meridián ledvin

Ledviny patří k nejdůležitějším orgánům v našem těle, jejichž hlavním úkolem na fyzické úrovni je čištění krve. Tím se odstraňují škodlivé produkty, které jsou jako moč odváděny z těla ven. Hospodaří s vodou a se solí, hrají roli v regulaci krevního tlaku. Po srdci a mozku jsou třetím orgánem, který spotřebovává nejvíce kyslíku. Spolu s močovým měchýřem jako přidruženým orgánem jsou nejvíce ohroženým orgánem v měsíci únoru, na denní bázi jsou nejaktivnější mezi 17. a 19. hodinou, naopak nejslabší aktivitu mají mezi 5. a 7. hodinou ranní.

Ledviny jsou orgánem obav, strachu, partnerství a vztahů

IMG_9245 (3)

Základní charakteristika meridiánu

Ledviny slouží jako zásobárna energie zděděné po předchozích generacích, uchovává se v nich vrozená životní síla. Její kvalita rozhoduje o celém dalším životě, o zdravotním stavu, délce věku, vitalitě, to jak se během života cítíme. Pro lidi s oslabenými ledvinami bývá těžké zjistit, kam patří. Toulají se z místa na místo a hledají svůj domov. Řeší otázky štěstí, smyslu života a kam vlastně patří. Symbolizují obecnou úctu k životu, který žijeme.

Ledviny souvisí s prožíváním citů a vztahů – nejenom k ostatním lidem, ale hlavně k sobě samému. Ukončují vztahy, které neodpovídají našim potřebám, řídí lásku na první pohled, intuitivní přání, schopnost jít za svým cílem.

Pro ledviny je důležité, jak žijeme v souladu s vlastním přesvědčením. Pokud dlouhodobě jdeme proti němu, trápíme se moha situacemi, nedokážeme oddělit užitečné od zbytečného, energie z ledviny se rychle odčerpává a může dojít k totálnímu selhání organismu.

Ledviny oslabuje také excesivní sexuální život, život podřízený pudům bez hlubšího citového uspokojení. Typickým příkladem je vyžilá rocková hvězda, která buď v mládí zemře, anebo je nadopovaná drogami, aby vůbec fungovala…..  🙁

Pravá ledvina je úzce spojena s funkcí žlučníku a jater a odráží spokojenost nebo nespokojenost s vlastním životem a vším okolo nás. Levá ledvina je navázaná na slinivku a ukazuje, jak dokážeme být otevření, láskyplní a soucitní. Obě ledviny pak na nadledvinky – kůra nadledvinek produkuje kortikoidy, které brzdí záněty v těle, dřeň zase adrenalin důležitý pro činnost srdce. Nadledvinky jsou spojeny s jemným a láskyplným jednáním k sobě samému.

Dráha meridiánu

Meridián (energetická dráha) ledvin začíná uprostřed chodidla a vede k vnitřnímu kotníku. Odtud energie proudí nahoru po vnitřní straně lýtka ke kolenu, podél vnitřní strany stehna, kde nahoře poblíž páteře vstupuje do těla, do ledviny a do močového měchýře. Odsud stoupá nahoru skrze bránici a plíce a podél krku ke kořeni jazyka.

Část dráhy vede na přední straně těla přes stydkou kost, břicho a hruď nahoru až ke klíční kosti. Další větev spojuje srdce s meridiánem krevního oběhu.meridian ledvin

Orgány a části těla pod vlivem meridiánu

Plíce, hrdlo, vedlejší dutiny nosní, dolní končetiny, střevo, urogenitální orgány, uši, klouby a páteř, játra, žlučník, slinivka, nadledvinky.

Oslabení meridiánu na fyzické úrovni

Slabost ledvin se často neprojevuje přímo na ledvinách, ale na přidružených orgánech. Ledviny se snaží co nejvíc energie uchovat pro sebe a svoje vlastní fungování., a proto jejich oslabení lze občas velice těžce zpozorovat. Proto je dobré jemu předcházet a ledviny si hýčkat a harmonizovat. Pokud jsou v nepořádku ledviny, bývá většinou i močový měchýř.

Mezi typfeet-830503_1920ické projevy oslabené dráhy ledvin patří studená či naopak příliš teplá chodidla, těžké nohy, noční křeče v lýtku, dále astma, záněty vedlejších dutin nosních, šumění hučení v uších nebo náhlá ztráta sluchu. Vyskytovat se mohou kruhy a vaky pod očima, ranní slzení očí, tmavé zabarvení obličeje, suché hrdlo, lapání po dechu, horko v ústech. Pokud má žena vyčerpanou energii ledvin, má problémy s udržením těhotenství nebo vůbec neotěhotní, trpí výtoky, záněty, menstruačními problémy, rakovinou U mužů se energie ledvin projevuje kvalitou spermatu.

Neméně časté je i řídnutí kostí, bolavé a slabé klouby, kosti, zuby, špatná kloubní výstelka, pocity bolesti a přecitlivělosti na bedrech, vnitřní straně kolen, stehnech, lýtkách a kotnících doprovázené tvorbou otoků. Pokud máte sníženou imunitu, dlouze se zotavujete z nemoci, trpíte chronickou únavou a máte pocit, že vám došla „šťáva“ a jste bez energie, hledejte za tímto slábnoucí energii na ledvinové dráze.  Objevit se mohou také poruchy zažívání – nechutenství, plynatost, průjem, zácpa, zadržování vody, noční pomočování, poruchy rovnováhy, v neposlední řadě také kosmetické problémy jako nekvalitní a lámavé vlasy nebo třepivé nehty.

Oslabení meridiánu na psychické úrovni

Chybí vám elán a zápal do života? Jste úzkostliví, smutní, často cítíte smutky, beznaděje, bázlivost, strachy, vnitřní napětí, trpíte neustálým neklidem? Nebo jste váhaví a nerozhodní? Netrpěliví, cyničtí nebo máte sníženou motivaci? Pokud ano, mohou za tím stát právě problémy v oblasti dráhy ledvin.

Jak dráhu ledvin podpořit

 • ledviny mají rády teplohand-838975_1920 – buď si můžete baterkou nebo lampou svítit na pupík nebo oblast pupku zahřívat například kamenem nahřátým v horké vodě. Pomůže také masáž lávovými kameny nebo horká koupel.
  Pokud svítíte baterkou, vyberte si tu s teplým světlem a snažte se příliš nezahřívat břicho celé. takže buď baterku přiložte těsně k pupíku nebo si vyrobte stínítko například z papíru, do kterého vystřihnete díru a skrz ni budete zahřívání provádět. Sviťte tak dlouho, jak Vám to bude příjemné, pokud to půjde, vydržte kolem 30 minut.
  Nahřátý kámen si můžete položit na břicho asi 2 cm nad pupík a třeba jen relaxovat 🙂 Nebo jej upevněte na šňůrku a zavěste na krk a pak jen kolem pasu fixujte třeba šátkem.  Kámen zhruba po 30 minutách vychladne.
  Obě procedury provádějte alespoň tři týdny a ideálně denně v době, kdy jsou ledviny nejvíce aktivní – mezi 17. a 19. hodinou.
 • provádějte harmonizační cvičení jako je Reiki, tai-či, čchi-kung nebo jóga. V józe si můžete vybrat buď orgánovou sestavu (buď googlujte, nebo časem nějaké video natočím i já), která aktivuje postupně všechny orgány v těle, nebo pokud cvičíte sami, tak se zaměřte na záklony, předklony a ásany, které protahují nebo posilují oblasti kolem kotníku, lýtka a vnitřní zadní strany stehen – třeba bojovníci. Záklony protahují přední stranu břicha, přes kterou dráha ledvin vede, při předklonech ji naopak aktivujete naléháním na dolní končetiny.
 • zajděte si na akupunkturu nebo reflexologii – už po pár sezeních se budete cítit mnohem lépe.
 • noste červenou barvu – ať už je to třeba červené spodní prádlo, tričko, košile, kalhoty, sukně nebo jen doplňky.
 • vyzkoušejte bylinky – vlaštovičník, ženšen, jírovec maďal, květ jeřábu ptačího, lékořice, vřes, přeslička
 • z jídla ledviny povzbudí brusinky, česnek, naťový celer, dýňová semínka
 • pracujte se strachem a snažte se jej zbavit. Existuje spousta metod, jak se jej můžete zbavit – vyberte si tu, které Vám je nejpříjemnější. Pamatujte na to, že když se něčeho bojíte, určitě to do svého života přitáhnete. Naučte se věřit sami sobě a žijte svůj život.
 • harmonizujte vaše vztahy – zbavte se těch, které vám nevyhovují, které vás „vysávají“ a zbavují vás energie. Snažte se o rodinnou pohodu, jednejte s ostatními tak, jak byste chtěli, aby oni jednali s vámi, asertivně komunikujte.

M. Tombak ve svých knihách „Je možné žít 150 let?“ a „Vyléčit nevyléčitelné“ doporučuje při poruchách ledvin a močového ústrojí následující:

 • záněty močového měchýře – směs šťávy: mrkev + kořen petržele (160 ml + 80 ml), poměr 2: 1
 • očista močové a pohlavní soustavy – první den nasypte do půllitrové zavařovací sklenice 2 lžíce neočištěné rýže, zalijte doplna studenou převařenou vodu a odstavte na 24 hodin. Druhý den vezměte druhou zavařovací sklenici, nasypte do ní rýži, zalijte vodou a odstavte na 24 hodin. To samé dělejte
  každý den. Přidejte další sklenici, a v těch předchozích proplachujte rýži a zalévejte vodou. Po 5 dnech budeme mít 5 zavařovacích sklenic s namočenou rýží. Šestý den uvařte rýži, která byla ve sklenici č. 1, vařte 15 minut a ihned ji snězte samotnou bez přílohy. Eventuálně přidejte trochu smetanového másla nebo rostlinný olej, ale v žádném případě sů 3 hodiny po konzumaci rýže nepijte ani nejezte. Do sklenice č. 1 nasypte rýži, zalijte vodou a odstavte se sklenicí č. 5. Tak postupujte 2 měsíce a popořadě přestavujte zavařovací sklenice. Tato Kúra likviduje zánětlivé procesy prostaty u mužů a léčí močovou a pohlavní soustavu u žen.
 • infekce ledvin a kameny v ledvinách – šťáva z petržele v množství30-50 g jednou denně, od října do ledna
 • kameny v ledvinách – očista organismu od kyseliny močové – připravujte vždy čerstvou šťávu. Preventivní kúra (dohromady během 10 dnů šťáva z 30 citronů)
  den – 1 citron – 10. den
  2. den – 2 citrony – 9. den
  3. den – 3 citrony – 8. den
  4. den – 4 citrony – 7. den
  5. den – 5 citronů – 6. den
  Léčivá kúra (dohromady během 12 dnů šťáva z 200 citrónů), Šťávu musíte pít 3 krát až 5krát denně. Může dojít ke zbarvení moči, vylučování usazenin. Více viz výše uvedené knihy.
  Den 1. a 12. – 5 citronů
  Den 2. a 11. – 10 citronů
  Den 3. a 10. – 15 citronů
  Den 4. a 9. – 20 citronů
  Den 5., 6., 7. a 8. – 25 citronů
 • problémy s močením, kameny v ledvinách a močovém měchýři – šťáva z kořenů a listí křenu, ráno a večer pijte čerstvou šťávu z křenu po 1 lžičce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *