Valí se toho na vás hodně, máte plnou hlavou a potřebovali byste se na chvilku zklidnit, vypnout a hlavu vyčistit? Pak mám pro vás pro vás jednoduchou jógovou dýchací techniku – střídavé dýchání levou a pravou nosní dírkou. Kromě výše uvedeného působí prospěšně na poruchy soustředění a učení, řeší problémy s nespavostí, pomáhá aktivovat obě mozkové hemisféry a nastaví soulad mezi nimi, vyrovnává energii těla, pročišťuje obě dírky a vyrovná jejich průchodnost (většinou zjistíte, že jednu máte víc ucpanou).
Pokud dírkou na jedné straně těla prochází více vzduchu,
znamená to zvýšenou aktivitu mozkové hemisféry na straně druhé…
..tzn., že volná pravá dírka znamená více fungující levou mozkovou hemisféru, tzn. oblast analytickou, rozumovou, řídicí, levá dírka naopak tu pravou – kreativní, zaměřenou na intuici. Můžete fungování hemisfér i vědomě dýcháním ovlivnit – zacpěte si levou dírku, pokud potřebujete něco vytvořit, pravou, pokud se potřebujete probrat fakty….
Není potřeba, abyste měli s dýchacími technikami nějaké zkušenosti, střídavé dýchání nemá žádné kontraindikace. Pokud to půjde, zkuste dýchat co nejhlouběji a při nádechu nafukovat břicho, při výdechu pupek přibližujte k páteři.
A jak tedy techniku provádět?
- Posaďte se do vzpřímeného sedu, vyrovnejte páteř. Pokud s rovnou páteří nevydržíte sedět, podložte si hýždě polštářkem nebo se zády opřete o zeď. Pro zvýšení koncentrace si zavřete oči, uvolněte obličej a jenom chvilku pozorujte svůj dech.
- Abyste si uvědomili, jak se vám oběma dírkami dýchá, můžete se na střídavé dýchání nejdříve „naladit“ a zkuste dýchat nejdříve jednou, potom druhou dírkou (1-2 minuty). Ucpěte jedním prstem pravou dírku, dýchejte levou, pak dírky prostřídejte.
- Levou ruku položte hřbetem na levé koleno, můžete spojit palec a ukazováček k sobě.
- Pravou ruku pokrčte v lokti, připravte si palec, kterým bude zakrývat pravou dírku, malíček, případně prsteníček, které použijete na tu levou. Ukazováček můžete položit na čelo, kde zůstává po celou dobu dýchání.
- Ucpěte zlehka palcem pravou nosní dírku a nadechněte se levou.
- Ucpěte zlehka levou nosní dírku malíčkem, vydechněte pravou.
- Nadechněte pravou.
- Ucpěte zlehka palcem opět pravou nosní dírku a vydechněte levou.
- Nadechněte se do levé a celý cyklus opakujte.
- Pokud jste na místě, kde není používání prstů k zacpání nosu vhodné/možné, zkuste si střídavé dýchání představovat a časem k němu určitě dospějete 🙂
Zásady
- před tímto cvičením se vysmrkejte
- začínejte cvičení nádechem na levé straně, končete výdechem také na levé.
- zkuste praktikovat alespoň tři minuty
- nosní dírky stlačujte opatrně
- jakmile zvládnete základy, zkuste si trochu s dechem pohrát
- prodlužujte dobu nádechu a výdechu – nejdříve o jednu dobu, poté o dvě, atd…, až, co zvládnete a je vám příjemné, dech pořád musí zůstat klidný. Základní poměr doby nádechu a výdechu je 1:1.
- pokud zvládnete, zkuste výdech prodlužovat, aby byl jednou tak dlouhý jako nádech – poměr nádech:výdech=1:2
- troufáte-li si na krátkou zádrž po nádechu, zkuste na jednu dobu nadechnout, na jednu dech zadržet, poté na dvě vydechnout – poměr tedy je 1:1:2. Pozor na kontraindikace!!! – vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, těhotenství, nemoci štítné žlázy, závratě, atd.. Zádrže se doporučují zkušeným lidem – mnohem lepší je naučit se plynulosti dechu, než zkoušet zádrže.