Dýchání

Dýchání je velice důležitou složkou jógy, a proto jsem se rozhodla věnovat mu samostatnou kapitolu. V józe se často dýchá tzv. plným jógovým dechem.

Plný jógový dech je typ dýchání, při němž využíváme veškerý aktuálně dosažitelný objem plic, čímž dokážeme podat stejný fyzický výkon s menším úsilím. Klidné, rovnoměrné a hluboké dýchání je velmi důležité pro zdraví, neboť harmonizuje a zklidňuje tělo i mysl. Naopak příliš rychlý a povrchní dech působí negativně, protože může zvyšovat nervozitu, stres, napětí i bolesti.

Dýchat znamená žít a jogíni měří svůj život počtem nádechů a výdechů
- A. Lysebeth -

Tento typ dýchání se skládá ze tří částí - břišního, hrudního a podklíčkového dechu.
Při nádechu se postupuje od dechu břišního, přes hrudní až k podklíčkovému. U výdechu se přístupy liší. Někdy se postupuje ve stejném pořadí, tzn. že se postupuje opět od břišního k podklíčkovému, jindy je postup opačný, tzn. od podklíčkového k břišnímu. Tato nejednotnost je dána polohou těla. V leže se zpravidla vydechuje od břišní části, naopak ve vzpřímené poloze, tzn. v sedě, začínáme výdech od podklíčkové oblasti. Záleží ale na Vás, jaký způsob výdechu si zvolíte - vyberte ten, který je Vám příjemnější a při kterém dostanete o poslední zbytky vzduchu z těla ven.

Dechové vlny, jak jsou popsány výše, jsou důležité pouze pro nácvik dýchání. Při cvičení samotném už je potom nevnímáme - nejde o ně; důležité je nadechnout se do celých plic a využít jejich kapacitu.

Jak se nejlépe naučit dýchat?

Nácvik plného jógového dechu by měl začínat postupně, tzn. že nejprve samostatně procvičujeme břišní dech, hrudní dech a podklíčkový dech. U každého z nich se také zaměřujeme na dýchání do přední, boční a zadní části těla. Většina lidí dýchá nejvíce přední částí plic, proto se při cvičení zaměřujeme více na boční, ale hlavně na zadní část, která je velmi málo citlivá, a dech se v této části vnímá špatně. Z počátku v podstatě nelze dech do zadních částí plic vnímat bez přiložení rukou.

Nácvik začínáme nejlépe v lehu na zádech (pro lepší pohodlí je možné pokrčit kolena), protože v této poloze máme uvolněné břišní svaly. Postupně procvičujeme dýchání do jednotlivých částí i v některém ze vzpřímených sedů.

Je důležité, aby nás při vnímání dechu nic nerušilo. Proto je třeba zaujmout pohodlnou polohu, při které nás nebude bolet některá část těla a my budeme moci nerušeně sledovat dech. Pro lepší soustředění je také dobré zavřít oči, aby nás nerušily ani podněty z okolí, popřípadě si na prodýchávanou oblast přiložit ruku.

Břišní dech

Tento typ dýchání většinou lépe používají muži. U žen je jeho podíl často nižší s ohledem na to, že během těhotenství je tento typ dechu postupně až zcela vyřazen. Břišní dýchání využívá hlavní dýchací sval - bránici a podporuje výměnu dýchacích plynů ve spodní části plic (brániční dýchání).

Při nádechu se bránice pohybuje dolů a stlačuje břišní orgány, břišní dutina se nafukuje. Při výdechu bránice relaxuje a stahuje se svalstvo břišní stěny (podílí se i její zadní část - oblast beder). Vzhledem k výraznému pohybu břišní stěny při tomto typu dechu, hovoříme někdy taky o dýchání do břicha. Při nácviku si položte pravou ruku na břicho a levou na hrudník. Zkuste vědomě dýchat jenom do břicha a u každého nádechu kontrolujte, že jde nahoru pravá ruka na břiše a levá se na hrudníku nehýbe

logo - pozitivní účinkyBřišní dýchání je důležité pro správnou funkci zažívacích i pohlavních orgánů, je významné pro dobrý žilní návrat z dolních končetin a nabíjí nás energeticky. Prokrvuje a také působí dobře na lidi s nízkým tlakem, protože zlepšuje krevní oběh. Při jeho nedostatečnosti se rozvíjí sklon zácpě, špatnému trávení, k hemeroidům, pocitu nedostatku energie. Může se spolupodílet na některých poruchách plodnosti.

logo - kontraindikaceTento typ dechu se nesmí intenzivně procvičovat při akutních onemocnění v břišní dutině. Není vhodné procvičovat je naplno při menstruaci. Těhotné ženy jej musí postupně omezit, při vyšším stupni těhotenství je již zcela vyloučen, využít se dá ale výrazně při porodu.

 

Hrudní dech

U hrudní složky plného jógového dechu po­chází hlavní část aktivity z činnosti mezižeberních svalů. Tento typ dechu podporuje výměnu dýchacích plynů ve střední části plic.

Při nádechu aktivně pracují a dochází ke zvedání hrudního koše a částečně i k jeho rozpínání do všech stran. Výdech probíhá pasivně, žebra se vracejí do svého původního postavení.

Plíce se plní vzduchem méně než při břišním dýchání. Dech je rychlejší a povrchnější. Na tento způsob dýchání přecházíme automaticky ve stresových situacích, když jsme nervózní nebo v napětí. Při bezděčném rychlém dýchání zvýšené napětí ještě zesílí a přetrvává. Prolomit tento bludný kruh nám pomůže hluboký a pomalý břišní dech.

Při nácviku si položte pravou ruku na břicho a levou na hrudník. Zkuste vědomě dýchat jenom do plic a u každého nádechu kontrolujte, že jde nahoru levá ruka na hrudníku a pravá se na břiše nehýbe.

logo - pozitivní účinkyŘádné zapojení hrudního dechu působí preventivně proti onemocněním srdce a krevního oběhu.

logo - kontraindikaceTento typ dechu se nemá intenzivně procvičovat při zlomeninách žeber. Při srdečních a plicních onemocněních je naopak přínosné, nejsou však vhodné delší zádrže po nádechu.

 

 

Podklíčkové dýchání

Podklíčkovým dýchání dochází k výměně vzduchu v horní části plic - v plicních hrotech. Z hlediska zapojení svalů a mechaniky pohybu se tento typ dýchání neliší podstatně od dechu hrudního. Svaly krku, které se kromě mezižeberních svalů na tomto typu dýchání také podílejí, umí dechově netrénovaný člověk zapojit nejspíše jen v případě akutní dechové tísně (astmatický záchvat, dušení apod.). Od hrudního dechu tento typ odlišujeme taky proto, že tato část dechu vyžaduje i vyšší úsilí, než jaké si žádá hrudní dech, protože zapojená žebra jsou nejkratší a tím i relativně obtížněji pohyblivá.

S nádechem se zvedá horní část hrudníku s klíčními kostmi, s výdechem opět klesá. Dech je velmi povrchní a rychlý.

logo - pozitivní účinkyPodklíčkové dýchání provzdušňuje plicní hroty, které většina lidí vůbec nepoužívá. Dostatečné dýchání do plicních hrotů působí proti zánětům v této oblasti a je prevencí astmatu, ovlivňuje dostatečné prokrvení hlavy a celkovou svěžest, brání také zánětům čelních dutin.

logo - kontraindikacePotřeba omezovat podklíčkové dýchání by mohla připadat v úvahu snad jen při závažnějších úrazech v této oblasti.

Komentáře jsou vypnuty.