Nejčastější otázky

Pokud jste při procházení stránek nenašli všechny informace, které potřebujete, možná je naleznete tady. A pokud ani tak ne, tak mi napište 🙂


Jaký je rozdíl mezi powerjógou a klasickou jógou?

Powerjóga je dynamičtější styl cvičení, v pozicích se zůstává většinou na 3-5 nádechů a výdechů. U powerjógy  jde o to si hlavně zacvičit a „dát si do těla“. Zaslechnete názory, že powerjóga není jóga, ale i při ní se zastavíte, soustředíte se sami na sebe a zklidníte, takže já tento názor nesdílím.

Pro koho je jóga vhodná?

Powerjóga je vhodná pro zdravé ženy i muže všech věkových kategorií. Pokud máte jakékoli zdravotní omezení, konzultujte možnost cvičení se svým lékařem.

Je powerjóga náročná? Zvládnu hodinu, i když jsem nikdy necvičil/a?

Počítejte s tím, že se při hodině zapotíte. Jednotlivé ásany se dají cvičit v jednodušších a těžších variantách. Snažte se nejdříve co nejlépe zvládnout jednodušší variantu, než přejdete k variantě těžší. Pokud jste unavený/á, odpočiňte si. Nesnažte se se cvičit za každou cenu a neporovnávejte se s ostatními. Necvičte přes bolest.

Jaké oblečení, případně pomůcky na jógu potřebuju?

Na cvičení zvolte pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Trička jsou lepší trochu upnutá, aby se Vám při cvičení nevyhrnovala. Cvičí se bez bot, naboso, na protiskluzové jógové podložce, která je běžně k dispozici v obchodech se sportovními potřebami. Je možno cvičit i na klasické karimatce, ale počítejte s tím, že může při cvičení klouzat. Pokud máte delší vlasy, stáhněte je do copu.

Kdy a kde je nejlepší jógu cvičit?

Cvičte v dobře vyvětrané místnosti, ideálně po ránu. samozřejmě, pokud Vám to nevyhovuje, můžete kdykoli během dne. Cvičte 2-3 hodiny po jídle.

Může se jóga cvičit v těhotenství?

Může, ale existují určitá omezení v jednotlivých trimestrech. Zkušený instruktor Vám poradí, kterým pozicím se vyhýbat. Ještě víc než obvykle platí, že pokud je pozice nepříjemná, necvičte ji a odpočívejte.Se cvičením powerjógy se nedoporučuje v těhotenství začínat, zvolte raději ćvičení určené přímo pro těhotné.

Jak dlouho po porodu můžu začít cvičit?

Během šestinedělí se nedoporučuje cvičit ásany. Následujících pár týdnů pozvolně začínejte se cvičením a pokud nemátéežádné poporodní komplikace, můžete po třetím měsíci cvičit bez omezení.

Jak často a dlouho by se jóga měla cvičit?

Ideálně by hodina měla trvat alespoń 60 minut, běžně se setkáte s hodinami v rozmezí 60-75 minut. Je lepší cvičit několikrát týdně kratší dobu (20-30 minut), než 1x týdně 2 hodiny.

Můžu jógu cvičit doma sám/sama?

Můžete. Pokud ale se cvičením začínáte, je lepší zaplatit si alespoň pár lekcí pod vedením zkušeného instruktora abyste si osvojil/a základní principy cvičení, abyste si při cvičení neublížil/a.

Komentáře jsou vypnuty.